Tadeusz Słobodzianek
Sztuka intonacji
Umění intonace
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy ▪ Warszawa, PL
reżyseria: Anna Wieczur
scenografia i kostiumy: Marta Śniosek-Masacz
muzyka: Ignacy Zalewski
światła: Paulina Góral
ruch sceniczny: Anna Iberszer
prapremiera 8.01.2022
Adam Ferency – Mistrz
Łukasz Lewandowski – Uczeń/Jerzyk
Modest Ruciński – Tadeusz
Sławomir Grzymkowski – Ludwik
Anna Moskal – Asystentka
Barbara Garstka (gośc.) – Pielęgniarka/kelnerka
W małych zadymionych mieszkaniach, przy kawiarnianych stolikach, przy czarnej herbacie i kawie po turecku, przy wódce i winie, toczą się rozmowy o istocie teatru. Na czym polega fenomen najbardziej uznanych twórców teatru XX wieku? Dlaczego okazali się reformatorami? Kiedy uczeń przerasta mistrza, tworzą się legendy, a gdy fundamentalne pytania padają na podatny grunt, w sztuce zaczyna się rewolucja.
W „Sztuce intonacji” Tadeusz Słobodzianek zagląda daleko za kulisy i czerpie inspiracje z historii teatru, aby opowiedzieć o geniuszu i tworzeniu się wielkich idei, ale też o słabościach ludzkich i prozie życia. Widzowie będą mogli bawić się odkrywaniem kolejnych nawiązań do najważniejszych postaci teatru XX wieku, z którym konfrontuje się i z którego czerpie teatr do dziś. Miłośnicy polskiego teatru rozpoznają w bohaterach sylwetki Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego, Ludwika Flaszena...
Spektakl składa się z dwóch dramatów: „Sztuki intonacji” i „Powrotu Orfeusza”.
Nagrody:
– Druga nagroda aktorska dla Łukasza Lewandowskiego za rolę Jerzego w spektaklu „Sztuka intonacji”, na 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
– Zgodnie z werdyktem plebiscytu publiczności spektakl „Sztuka intonacji”, otrzymał Miano Naj-Bogusławskiego spektaklu 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej.
– Indywidualna nagroda aktorska dla Łukasza Lewandowskiego w 28 edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
– Indywidualna nagroda aktorska dla Adama Ferencego w 28 edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
– Spektakl "Sztuka intonacji" został finalistą 28 edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
Przedstawienie trwa 3 godz. 45 min. (2 przerwy)
Informujemy, że podczas spektaklu wykorzystywane są wyroby tytoniowe.
Trzeba patrzeć, jak Ferency...
Można zachwycać się w przedstawieniu Anny Wieczur aktorską robotą, opartą na sile transformacji. Modest Ruciński powtarza gesty, postawę, chód i ton Kantora, Sławomir Grzymkowski jest uderzająco podobny do Flaszena, a niepodobny do siebie. (...) Łukasz Lewandowski niemalże przeistacza się w Grotowskiego na różnych etapach życia, ale tym razem sprawa jest innej wagi. Wspaniała kreacja sprawia, iż wydaje się, że Grotowski wszedł w niego niczym dybuk i się w nim na dobre rozsiadł. (...) Najbardziej przejmujący jest jednak Adam Ferency w roli mistrza, jakby i on, i Słobodzianek zawarli w tej roli podszyte ironią, ale szczere wyznanie wiary w teatr. Trzeba patrzeć, jak Ferency mami nas w pierwszym akcie, by rozpadać się w ostatnim. W obu ma w sobie potęgę największych.
Jacek Wakar („Newsweek”)
Zbrodnią i błędem byłoby przegapienie...
(...) jeśli nie wyobrażacie sobie życia bez zapachu kurzu z kurtyny – zbrodnią i błędem byłoby przegapienie tego przedstawienia. Rzecz jest bowiem nie tylko o istocie i sensie, ale – co najważniejsze – miejscu teatru w naszym życiu, a znakomity, erudycyjny i niejednoznaczny tekst Tadeusza Słobodzianka (zaryzykuję uproszczenie) jest opowieścią właściwie o tym jednym zdaniu – że tylko w teatrze można być naprawdę wolnym.
Rafał Turowski, rafalturow.ski
SZTUKA INTONACJI - fragmenty spektaklu i rozmowy z twórcami