RGG & Robert Więckiewicz: Planet LEM

RGG ▪ Warszawa, PL

środa
5
października 2022
19:00
Klub PZKO (dawna synagoga), Božkova, Český Těšín
Bilety: 30 zł

Robert Więckiewicz
Łukasz Ojdana (fortepian)
Maciej Garbowski (kontrabas)
Krzysztof Gradziuk (perkusja)Projekt stworzony przez trio RGG – jeden z najważniejszych polskich zespołów grających w formule klasycznego tria fortepianowego (ostatni skład koncertowy legendy polskiego jazzu, Tomasza Stańki) wspólnie z Robertem Więckiewiczem jednym z najważniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych (W ciemności, Wałęsa, Pod Mocnym Aniołem).


Inspiracją była twórczość Stanisława Lema – pisarza, futurologa, filozofa i eseisty, legendy literatury science fiction. Punktem wyjścia – nowa płyta RGG Mysterious Monuments On The Moon. Jej muzyczną treść zespół zestawia z czytanymi przez Roberta Więckiewicza fragmentami tekstów Lema z (z powieści Solaris i zbioru felietonów Planeta LEMa). Improwizowana muzyka współistnieje na równych prawach z ekspresją aktora, który wchodzi w świat literacki Lema, w język jego pisarstwa pełen erudycji, przenikliwości, ironii, groteski i czarnego humoru. Zderzenie tego, co muzyczne, z tym, co aktorskie, sprawia, że to przedsięwzięcie artystyczne nabiera charakteru performatywnego. Inteligencja i emocje tworzących, ich kompetencja wykonawcza i świadomość artystyczna sprawiają, że powstaje widowisko otwarte i niejednoznaczne, w którym różnorodność tworzyw i kontekstów składa się na wyjątkowy, improwizowany hołd złożony Stanisławowi Lemowi. 

RGG – należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich formacji jazzowych. Istnieje od 2001, a od 2013 działa w składzie Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). To absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem potwierdzonym przez nagrody, wyróżnienia i stypendia. Dyskografia zespołu obejmuje 12 płyt (Scandinavia – 2003, Straight Story – 2006, Unfinished Story: Remembering Kosz – 2007, True Story In Two Acts – 2009, One – 2011, Szymanowski – 2013, Aura – 2015, Live@Alchemia z Evanem Parkerem – 2017, RAFA z Trevorem Wattsem – 2018, City Of Gardens z Vernerim Pohjolą i Samuelem Blaserem – 2018, Memento – 2019, Mysterious Monuments On The Moon – 2021).

Robert Więckiewicz – aktor filmowy i teatralny, urodzony w 1967 w Nowej Rudzie, której jest honorowym obywatelem. Absolwent PWST we Wrocławiu. Występował w Teatrze Polskim w Poznaniu, warszawskich Rozmaitościach, Teatrze Narodowym, Teatrze Montownia. Na ekranie zadebiutował w 1993 roku w Ferdydurke Jerzego Skolimowskiego. Grał w filmach Feliksa Falka, Filipa Bajona, Juliusza Machulskiego, Tomasza Wiszniewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Marka Koterskiego, Tomasza Bagińskiego. Jego najgłośniejsze role to Leopold Socha w nominowanym do Oskara obrazie Agnieszki Holland W ciemności, Lech Wałęsa w filmie Wałęsa. Człowiek z nadziei w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Jerzy – główny bohater filmu Pod Mocnym Aniołem Wojciecha Smarzowskiego. Jest zdobywcą wielu nagród w Polsce i za granicą, m.in. pięciu Orłów – Polskiej Nagrody Filmowej.