Jiří Havelka i zespół

Gadžové jdou do nebe

Gadziowie idą do nieba

Divadlo Husa na provázku ▪ Brno, CZ

Reżyseria: Jiří Havelka
Dramaturgia: Martin Sládeček
Scenografia: Matěj Sýkora

Premiera: 29.05.2020

niedziela
2
października 2022
19:30
Kulturní a společenské středisko „Střelnice” Český Těšín
Bilety: 40 zł16+

Dalibor Buš
Dušan Hřebíček
Pavlína Matiová
Kristina Richterová
Dominik Teleky
David Tišer
Tereza VolánkováJán Polyák gitara basowa
David Janík, Ladislav Richter instrumenty klawiszowe
Roman López perkusja
Simon Šváby gitara


Fot.  David Konečný
Fot.  David Konečný
Fot.  David Konečný

Wanna stand up to racism? Wanna stand up? Let´s stand up then! Że nie masz uprzedzeń? Że nie patrzysz czarno-bieło? Zapraszamy na czesko-romską stand-up ekspedycję do własnej kory mózgowej! Do tak zwanych gadzich i ssaczych etapów rozwoju mózgu, kiedy chodziło tylko o przetrwanie.


Starannie dobrany czesko-romski zespół wykonawców proponuje spektakl na temat koegzystencji czesko-romskiej. O uprzedzeniach po obu stronach łącznika, zwanego też znakiem dzielenia. O możliwościach ich korekty. Z humorem i bez. W przestrzeni zaaranżowanej  niekonwencjonalnie i z muzyką na żywo. W czasie narastającej ksenofobii i rasizmu, kiedy nawet najwyższy ssaczy mózg państwa – jak piszą w zapowiedzi spektaklu artyści – pozwala sobie na kłamstwo, że 90% Romów nie pracuje. Dzieło całkowicie kolektywne.

Jiří Havelka (1980) to jedna z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych osobowości współczesnego teatru czeskiego - reżyser, dramaturg, aktor, moderator i przez kilka lat kierownik katedry teatru alternatywnego i lalkowego w praskiej DAMU. Swoje autorskie i nagradzane spektakle często buduje metodą kolektywnych improwizacji, wielokrotnie udowadniając, że potrafi znaleźć zaskakujący teatralny wyraz dla skomplikowanych i drażliwych tematów społecznych.

Teatr Husa na provázku rozpoczął działalność we wrześniu 1967 roku. Przybrał nazwę „Gęś na sznurku” inspirując się zbiorem „librett” filmowych i teatralnych, których autorem był Jiří Mahen (właśc. Antonín Vančura, 1882–1939), poeta, prozaik, dramaturg i publicysta, zasłużony dla rozwoju czeskiego teatru w latach międzywojennych. Trzon grupy stanowili studenci reżyserii pod kierunkiem Evy Tálskiej, Zdenka Pospíšila i Petera Scherhaufera. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Bořivoj Srba. Na przełomie tysiącleci teatr otworzył się na młodych twórców.

Husa na provázku gościła na naszym festiwalu wielokrotnie, po raz pierwszy w 1991 roku. Gościem XX edycji w 2009 roku był spektakl Indián v ohrožení. Počátek nového věku (Nová teorie vesmíru) / Zagrożony Indianin. Początek nowego wieku (Nowa teoria wszechświata) z HaDivadla w Brnie, którego autorem i rezyserem był Jiří Havelka.

 

Długość przedstawienia: 130 min. z przerwą.