Daniela Zbytovská

Čtení ke kafi

Lektura do kawy

Divadlo MALÉhRY ▪ Brno, CZ

Režie: MALÉhRY
Barbora Seidlová,
Nikola Zbytovská,
Daniela Zbytovská

premiera: 05. 10. 2016

piątek
7
października 2022
18:00
Kulturní a společenské středisko „Střelnice”, Český Těšín

Święty rytuał spokoju, wyciszenia i dobrego samopoczucia... Przy kawie nic nie może pójść źle. Czasem można przy niej nawet pofilozofować lub posłuchać rozmów z sąsiednich stolików.... Chwila spokoju i spojrzenie na zwykłe życie wokół nas.


– Nauczono nas patrzeć na świat tak, jak patrzą na niego inni. Nauczono nas przestrzegać rytuałów, które wymyślili inni. Nauczyli nas słuchać innych, a nie siebie. W wieku trzech lat pytaliśmy DLACZEGO... Potem przestaliśmy pytać... – zauważają twórczynie przedstawienia.

Čtení ke kafi to czytanie performatywne felietonów „do kawy” z rękopisów Danieli Zbytovskiej, wzbogacone zabawnymi komiksami Venduli Chalánkovej.


Teatr MALÉhRY powstał w 1987 roku przy wsparciu Petera Scherhaufera, dyrektora Husy na provazku, jako teatr jednego aktora. Po latach przekształcił w autorski tercet teatralny, tworzony przez Danielę Zbytovską, Barbarę Seidlovą i Nikolę Zbytovską. Aktorki uważają swój trzyosobowy zespół za wyjątkową, nową formę „teatru triowego” (czes. třinoherní“ divadlo). Tworzą spektakle będące odzwierciedleniem współczesności, opierające się na prawdziwych historiach i stanowiące podsumowanie sytuacji i doświadczeń każdego z nas. Ich zdaniem każdy przeżywa dramat, który warto odegrać. A ponieważ to nawet najpoważniejsze sytuacje, przeniesione na scenę, brzmią komicznie, wszystkie ich sztuki są komediami, które oczywiście niekiedy mrożą krew w żyłach...

Długość przedstawienia: 90 min. bez przerwy