UWAGA

Z przyczyn niezależnych i od organizatora, i od teatru spektakl „Gadžové jdou do nebe” teatru Husa na provázku,
który miał się odbyć 6 października 2021 w ośrodku kultury KaSS Strzelnica w Czeskim Cieszynie,
NIE ODBĘDZIE SIĘ RÓWIEŻ 16 grudnia 2021.

Dziękujemy za wyrozumiałość i zrozumienie sytuacji.  W sprawie zwrotu biletów, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny (+48 693 121 534).

Jaroslav Rudiš

Aleja Narodowa

Teatr Polski w Podziemiu | OKIS ▪ Wrocław, PL

Reżyseria i adaptacja,
przekład z języka czeskiego: Katarzyna Dudzic-Grabińska
Scenografia i kostiumy: Magdalena Stępień
Występuje: Dariusz Maj

Prapremiera polska: 9 czerwca 2018

poniedziałek
4
października 2021
17:00
COK Dom Narodowy, Cieszyn


 Wstęp wolny!16+


Poznaj czeskiego bohatera narodowego z Alei Narodowej, wojownika pokoju, który jak Václav Havel pragnie, aby prawda i miłość zwyciężyły nad kłamstwem i nienawiścią. Dziada malującego dachy, który całymi dniami przesiaduje w osiedlowej knajpie i z przyjemnością daje ludziom nauczki o życiu.


Opowieść na jednego aktora o człowieku z północnego miasta stołecznego Praga, zepchniętym na margines przez historię, ideały i samotność. Czeski humor. Cokolwiek by to miało znaczyć...

Spektakl nagrodzony nagrodą Kryształowa Pestka podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2019 w Jeleniej Górze.

Jaroslav Rudiš, kultowy autor młodego pokolenia (1972), laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk, znany jest również jako dramatopisarz, twórca słuchowisk i autor komiksów. Powieść Aleja Narodowa wydał w 2014 roku (pol. 2016).

Tekst Rudiša oddaje śmietnik panujący niepodzielnie w świadomości człowieka, który znalazł się na marginesie świata po transformacji, w którym mielą się frazy z przemówień Hawla z zauroczeniem Hitlerem, opowieści o nowym, sprawiedliwym świecie z podszytym nienawiścią szowinizmem. Ten śmietnik kryje w sobie poważną diagnozę kryzysu, który dotyka dziś wiele europejskich krajów.
Magdalena Piekarska, wroclaw.wyborcza.pl.

 

Dariusz Maj to absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1994). W roku 1984 był basistą wrocławskiej grupy punkowej Sedes. Laureat nagrody wojewody dolnośląskiego dla najlepiej rokującego aktora młodego pokolenia (2002). W latach 1997–2001 aktor Centrum Sztuki – Teatru Dramatycznego w Legnicy (obecnie Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy). W latach 2001–2009 aktor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. W latach 2009–2013 aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. E. Wiercińskiego. Z Teatrem Polskim we Wrocławiu związany był od 2015 do 2018 roku.
Twórca wielu ról teatralnych i filmowych, współpracował z czołowymi polskimi reżyserami (Krzysztof Garbaczewski, Michał Zadara, Jacek Głomb, Jan Klata, Przemysław Wojcieszek, Monika Strzępka, Maja Kleczewska, Lech Raczak, Krzysztof Zanussi, Feliks Falk, Waldemar Krzystek). Obecnie gra role Blockbauma oraz Człowieka w kancelarii w głośnym Procesie wg Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy.

Katarzyna Dudzic-Grabińska studiowała reżyserię teatru lalek w Akademii Sztuk Teatralnych, Filia we Wrocławiu. Wcześniej ukończyła filologię słowiańską na Uniwersytecie Wrocławskim. Tłumaczka literatury czeskiej i słowackiej, wiolonczelistka. Jako reżyserka i dramaturżka pracowała m.in. w Instytucie Teatralnym w Bratysławie, Teatrze Polskim w Podziemiu, Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, Państwowym Teatrze Lalki „Tęcza” w Słupsku, Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Laureatka głównej nagrody Pestka Festival 2019 za spektakl Aleja Narodowa wg prozy Jaroslava Rudiša. Obecnie związana z Teatrem Polskiego Radia.


Producent: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacja Teatr Polski – TP Dla Sztuki (Teatr Polski – w podziemiu / Polski Theatre in the underground)

Partnerzy: Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Spektakl współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

 

sponsorzy