↥ POZOR

Z důvodů nezávislých na vůli organizátorů a divadla Husa na provázku Brno, se divadelní představení "Gadžové jdou do nebe", naplánované na 16. prosince v KaSS "Střelnice" neuskuteční. Děkujeme Vám za pochopení a přejeme všem návštěvníkům a fanouškům festivalu hodně zdraví a radosti v nadcházejícím vánočním období.

Děkujeme Vám za pochopení této situace.

Kontakt prostřednictvím e-mailu nebo telefonu (+420 604 605 399).

koncert czytany

Mariusz Szczygieł & Res Factum

Warszawa, PL

Mariusz Szczygieł – autor i czytający

Res Factum:
Nina Nu (wokal, cytra)
Tadeusz Sudnik (elektronikalia)
Marcin Krzyżanowski (wiolonczela elektryczna)

neděle
3
říjen 2021
20:00
Bývalá synagoga (Klub PZKO) – Božkova ul., Český Těšín
Vstupenky: 180 Kč


Projekt: prawda muzycznie jest efektem spotkania trojga muzyków z reporterem. Słowa spotykają się z dźwiękiem kreowanym na żywo. Nie są to jednak słowa do piosenek. To miniatury reporterskie Mariusza Szczygła z kultowej książki Projekt: prawda.


Rzecz o cudzym lub własnym życiu autora, podana z muzyką, którą trudno zakwalifikować, to fascynujący eksperyment. Zespół Res Factum podejmuje ideę słowno-muzycznego spotkania sztuk, inspirowaną średniowieczną techniką kompozytorską, gdzie głos podstawowy wyznaczał ruch głosów pozostałych. W tym przypadku taką rolę pełni tekst czytany na żywo przez Mariusza Szczygła. Jest inspiracją do interpretacji muzycznej realizowanej – również na żywo – przez muzyków. W koncert wpisane mogą być też prawdy publiczności, o ile tylko na widowni znajdzie się ktoś, kto spontanicznie zechce podzielić się własną historią.

Trzyosobowy zespół Res Factum narodził się w 2014 roku. Zrealizował kilkanaście koncertów w Warszawie, Oleśnicy, na festiwalach literackich w Szczecinie, Białymstoku, Wrocławiu, Miedziance, w teatrach dramatycznych Wałbrzycha, Legnicy i Warszawy (w Studio i Syrenie). Występował również w Czechach (Praga, Opawa, Ostrawa). Interpretowane były m.in. książki Papusza Angeliki Kuźniak, Jutro narysujemy śmierć Wojciecha Tochmana, Encyklopedia psychodelii Kamila Sipowicza. W 2017 roku wydano płytę Projekt: prawda.

Mariusza Szczygła – reportażysty i czechofila – nie trzeba przedstawiać ani po jednej, ani po drugiej stronie Olzy. Przyjrzyjmy się jednak muzykom tworzącym zespół. Nina Nu to śpiewaczka, intuicjonistka. Współpracowała m.in. z Olgą Lipińską, Jackiem Fedorowiczem, Teatrem Syrena w Warszawie i Teatrem Muzycznym w Gdyni, z zespołami H2O, Analog, Wiolonczele z miasta, Żywiołak. Jest członkinią kolektywu improwizatorskiego Grupa Ludzi, duetów: z Pawłem Gawlikiem (Chili Folk Games) oraz z Michałem Zygmuntem. Ponadto dubbinguje bajki i uczy śpiewu. Marcin Krzyżanowski to wiolonczelista, kompozytor, performer i teoretyk nowej sztuki. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, współpracował z performerami i realizował projekty z pogranicza sztuk oraz tworzył autorskie programy telewizyjne o sztuce awangardowej dla TVP. Z kolei Tadeusz Sudnik – muzyk, kompozytor, jazzman, realizator dźwięku, twórca spektakli multimedialnych – pracował w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie. Koncertował i nagrywał płyty w zespołach m.in. Helmuta Nadolskiego, Adama Pierończyka, Tomasza Stańko. Grał m.in. z Sonny Sharockiem, Peterem Gigerem, Don Um Romao, Antymosem Apostolisem, Michałem Miśkiewiczem, Januszem Skowronem, Mamadou Diouf, Gunnarem Geise oraz z Berliner Composers Ansamble.