Bogusław Słupczyński

Milcząc o Karwinie. Pochyły świat

Mlčky o Karviné

Cieszyn, PL

čtení hry

pondělí
3
červen 2019
17:00
Foyer Teatru im. A. Mickiewicza, Cieszyn

Połowa lat osiemdziesiątych XX wieku. Dzieci Czarnej Julki – tytułowej bohaterki słynnej książki Gustawa Morcinka – spotykają się wraz ze swymi współmałżonkami na dziewięćdziesiątych urodzinach matki w jakiejś podrzędnej karwińskiej restauracyjce.


Pierworodny Stefan jest dyrektorem kopalni i partyjnym funkcjonariuszem, Andrzej szefuje jednemu z kół Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, mąż córki Markety (która jest zwykłą sprzątaczką) uczy w szkole i czyta dzieciom wiersze skazanego na niepamięć zaolziańskiego poety Henryka Jasiczka. Toczy się rozmowa przy stole, przerywana kilkakrotnie reminiscencjami z karwińskiego dzieciństwa Julki i jej bandy – dobrze znane scenki czytelnikom powieści Morcinka.

Julczyne dzieci rzadko się wspólnie spotykają i rozmawiają, bo pierwotnie żartobliwa i upstrzona konwenansami pogawędka przeradza się nieoczekiwanie w zażartą, chwilami pełną nienawiści dyskusję. A tematem jest problem polskiej tożsamości na Zaolziu. Ale on wypływa z rzeczy namacalnych i widocznych – nieustannego fedrunku, który doprowadził do zagłady miasta i rozproszeniu jego mieszkańców. Polskich mieszkańców.