Ferenc Molnár

Chłopcy z Placu Broni

Chlapci z Pavelské ulice

Teatr Pinokio ▪ Łódź, PL

režie:
Konrad Dworakowski

obsazení:
Małgorzata Krawczenko,
Hanna Matusiak / Katarzyna Borek-Staniewska,
Małgorzata Pawluk, Natalia Wieciech,
Ewa Wróblewska / Teresa Kowalik,
Mateusz Barta, Łukasz Batko,
Maciej Cempura, Krzysztof Ciesielski,
Piotr Michalczuk, Mariusz Olbiński,
Piotr Osak, Kamil Stasiak, Michał Surma

premiéra: 12.11.2017

→ 2 hod (včetně přestávky)

pátek
7
červen 2019
10:00
Teatr im. Mickiewicza, Cieszyn

Place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy. Nie ma czasu na refleksję. Wśród okrzyków nie słychać głosów rozsądku, nie słychać propozycji dialogu. W bitewnym hałasie nie słychać cichego śpiewu dziecięcej wrażliwości, nie słychać odgłosów zabawy i radości.


Plac, o który toczy się walka to przestrzeń, w której każdy chce być zwycięzcą, gdzie realizują się instynkty walki i obrony. Wszystko po to, by zaspokoić głód własności, tożsamości i społecznej przynależności.

W Chłopcach z Placu Broni tematom walki, bohaterstwa i ofiary, kształtującym wyobraźnię i postawy młodego odbiorcy, towarzyszą rodzące się podziały, wrogość i zawężenie optyki, będące efektem ubocznym powstających w grupie norm i ideologii. Głównym sensem i zadaniem spektaklu jest uchwycenie momentu, w którym instynkty i systemy wartości zaczynają przejmować kontrolę nad zbiorowością.

Nad głowami świszczą pociski słów. Ktoś komuś wypowiada wojnę. Jeden przeciw drugiemu. Nieustannie toczą się małe i duże wojny. Trwa wielkie zawłaszczanie. Moje-Twoje.
Po której jesteś stronie? I czy w ogóle musisz być po czyjejś stronie?