Silence. Cisza w Troi

Silence. Ticho v Troji

Teatr Biuro Podróży ▪ Poznań, PL

reżyseria: Paweł Szkotak
muzyka: Wiki Nowikow
scenografia: Teatr Biuro Podróży,
Magdalena Deput, Sławomir Kuśnierz
aktorzy: Bartosz Borowski, Magdalena Dębicka,
Aizah Khan, Łukasz Kowalski, Joshua Patel,
Jarosław Siejkowski, Marta Strzałko,
Tomasz Wrzalik, Maciej Zakrzewski

premiera: Londyn 30.06 i 1.07.2016

piątek
25
maja 2018
21:00
Rynek ▪ Cieszyn
 Wstęp wolny!

Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.


Teatr Biuro Podróży znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego Carmen Funebre, pokazującego okrucieństwa wojny, po raz kolejny mierzy się z tym tematem. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce. 

W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach tych, którzy za moment staną się uchodźcami. Po spektaklu Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednakże rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać?