Krzyżacy

Teatr Miniatura ▪ Gdańsk, PL

na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza

scenariusz i reżyseria
Jakub Roszkowski
scenografia, światło, wideo Mirek Kaczmarek
współpraca dramaturgiczna, muzyka na żywo Sandra Szwarc

premiera 3 kwietnia 2016

dla widzów od 10 lat

wtorek
29
maja 2018
09:00
Teatr im. Adama Mickiewicza, Cieszyn

Wydaje Wam się, że dobrze znacie KRZYŻAKÓW? Przyjdźcie do nas i dajcie się zaskoczyć! Kolejne pokolenia Polaków z wypiekami na twarzach kibicowały młodemu Zbyszkowi, drżały o los pięknej Danusi, po cichu trzymały kciuki za sprawy sercowe przaśnej Jagienki czy wreszcie ekscytowały się opisami największego prawdopodobnie triumfu polskiego oręża – bitwy pod Grunwaldem.


Obsada:

Zbyszko Wojciech Stachura, Maćko Jacek Gierczak, Zawisza Czarny Piotr Kłudka, Księżna Anna Jadwiga Sankowska, Zygfryd de Löwe Jacek Majok, Król Jagiełło Hanna Miśkiewicz, Danusia, Jagienka Edyta Janusz-Ehrlich, Rotgier de Löwe Jakub Ehrlich, Kobieta Agnieszka Grzegorzewska, Jurand Andrzej Żak, Wielki Mistrz, Ksiądz Joanna Tomasik, Biskup, Gruba Baba Jolanta DarewiczCzas trwania: 1 godzina 45 minut z przerwą


Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. 

Przedstawienie w Miniaturze to pierwsza adaptacja powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego, który pozwala na interesujące i pełne jej przedstawienie – z wielością miejsc akcji, osób, z polowaniami na niedźwiedzia i tura czy wreszcie z wielką, finałową bitwą pod Grunwaldem. 

Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek.


Gliniane figurki

Same gliniane figurki Zbyszka z Bogdańca, Danuśki, Juranda ze Spychowa czy Jagienki, są bardzo do siebie podobne i niemal stapiają się z tłem. Ale myli się, kto sądzi, że to spektakl wizualnie nieatrakcyjny. Skromny, nie szafujący efektami, niemal monochromatyczny - to fakt. Ale za to świetnie zagrany przez aktorów prowadzących lalki, dynamiczny niczym koński galop, nowoczesny (!) i iskrzący dowcipem. I za ten dowcip lubię "Krzyżaków" Miniatury najbardziej. (...) Natomiast formalne rozwiązanie finału jest raczej niemożliwe do przewidzenia - tak jest pomysłowe i oryginalne. I czyni z gdańskich "Krzyżaków", opowiedzianych figlarnie i z biglem, arcypoważny manifest pacyfistyczny.

Katarzyna Fryc, „Gazeta Wyborcza”