Vojtěch Štěpánek, Norbet Rakowski

Ostatni gasi światło

Posledni zhasne

Teatr im. Jana Kochanowskiego ▪ Opole, PL

Koncept, reżyseria i opr. muzyczne  –  Norbert Rakowski
Tekst dramatu – Vojtěch Štěpánek (Czechy)

czwartek
5
października 2017
17:30
Těšínské divadlo, Český Těšín
Bilety:
30 zł

Kristýna Leichtová, Vojtěch Štěpánek i Jan Hofman z aktorami opolskiego teatru proponują polsko-czeski kolaż obrazów scenicznych o poszukiwaniu szczęścia ponad granicami.


Kristýna Leichtová

Występują:
Kristýna Leichtová, Vojtěch Štěpánek, Jan Hofman  (CZ),
Magdalena Maścianica, Michał Świtała, Bartosz Dziedzic,
Karol Kossakowski (PL)

Koncept, reżyseria i opr. muzyczne  –  Norbert Rakowski (PL)
Tekst dramatu – Vojtěch Štěpánek (CZ)
Kostiumy – Wanda Kowalska (PL)
Współpraca scenograficzna – Maria Jankowska, Wojciech Stefaniak (PL)

 

Pisany na zamówienie przez czeskiego autora Vojtěcha Štěpánka dramat według autorskiego konceptu Norberta Rakowskiego jest dość niecodzienną próbą teatralnej współpracy polsko-czeskiej. Najczęściej produkcje międzynarodowe ocierają się o teatr ruchu ze względu na większe możliwości realizacyjne i względną łatwość zrozumienia mowy ciała.

Realizatorzy opolskiego przedstawienia postanowili jednak stworzyć spektakl iście dramatyczny, grany przez zawodowych aktorów w języku czeskim, polskim i migowym (z napisami polskimi i czeskimi), nadając mu uniwersalny wymiar poprzez wspólny temat.

Artyści pytają, co naprawdę łączy ludzi. Czy to coś, co nie zdarza się w wypowiadanych słowach, ale poza nimi? To coś, co łączy nas wszystkich na najbardziej podstawowym poziomie, niezależnie od języka czy narodowości? Twórcy spektaklu twierdzą, że wszyscy, niezależnie od płci czy narodowości, zdajemy sobie sprawę, że naszym największym pragnieniem jest poczucie harmonii i zatopienie się wśród małych intymnych chwil, które nie potrzebują tłumacza. 

 

Prapremiera przedstawienia otworzyła w czerwcu tegoroczną edycję festiwalu festiwalu Divadlo Evropských Regionů w Hradcu Králové; premiera polska odbyła się w Opolu 22 września 2017.

▸ Vojtěch Štěpánek (wypowiedź dla Radia Opole)

▸ Norbert Rakowski (wypowiedź dla Radia Opole)


Wywiad z Vojtěchem Štěpánkiem o pracy nad spektaklem

Za jakých okolností došlo ke spolupráci s opolským divadlem Jana Kochanowskiego, a jaká byla geneze projektu Poslední zhasne? Ředitelem a uměleckým šéfem opolského divadla, které je mimochodem co do rozlohy největším polským divadlem, je Norbert Rakowski. V Divadle Komedie režíroval českou premiéru Modzelewského Korunovace. Během té práce jsme se spřátelili a v průběhu času přirozeně inklinovali k další spolupráci. Ten projekt se postupně vyvíjel zhruba rok. Nejprve jsme chtěli (tak nějak automaticky) vytvořit inscenaci, která by nabídla nový úhel pohledu na vzájemné česko-polské historické milníky; příběh svatého Vojtěcha, sedmidenní válka atp. Ale postupně jsme se zabydleli v představě o vytvoření takové vícepříběhové divadelní zkratky, která, byť se odehrává ve třech jazycích, děje se kdesi mimo jazykový či národnostní rámec. Oba nás zajímala možnost vyzkoušet vytvořit takové divadlo, které spolu s vámi sleduje ještě někdo jiný, kdo má ale možnost zasahovat do děje; lézt postavám do hlav či se dobírat toho, co si postavy skutečně myslí, když mluví. Přemýšleli jsme nad tím, jak je propojen náš každodenní rozdrobený život s naší elementární a všudy přítomnou touhou být šťastný...

Rozhovory z Hadriána 2017, povídání první: Vojta Štěpánek!

Trailer